Kasacja jest niedopuszczalna z mocy ustawy, gdyż została wniesiona na niekorzyść skazanego, pomimo zaistnienia okoliczności wyłączającej ściganie.
Zgodnie z art. 529 k.p.k. wniesieniu i rozpoznaniu kasacji na korzyść oskarżonego nie stoi na przeszkodzie wykonanie kary, zatarcie skazania, akt łaski, ani też okoliczność wyłączająca ściganie (a więc również śmierć skazanego) lub uzasadniająca zawieszenie postępowania. A contrario, wystąpienie którejkolwiek z tych przesłanek nie tylko uniemożliwia rozpoznanie kasacji, ale nawet wniesienie kasacji na niekorzyść (zob. postanowienia Sądu Najwyższego z dnia: 27 czerwca 2018 r., V KK 181/18, LEX nr 2509702; 11 grudnia 2013 r., IV KK 337/13, LEX nr 1403902).
W przedmiotowej sprawie, jak wynika z nadesłanego odpisu skróconego aktu zgonu (k.21 akt SN), w dniu 14 czerwca 2020 r. odnaleziono zwłoki skazanego M.Z. zaś rzeczona kasacja Prokuratora Generalnego - na niekorzyść skazanego - wniesiona została w dniu 5 marca 2021 r. (data prezentaty). Powyższe ustalenia wskazują zatem, że w chwili wniesienia kasacji skazany M. Z. już nie żył, co w konsekwencji przesądza o tym, że w sprawie wystąpiła okoliczność wyłączająca ściganie, która przez ustawodawcę została przewidziana w art. 17 § 1 pkt 5 k.p.k.
W tym stanie rzeczy wniesioną przez Prokuratora Generalnego kasację na niekorzyść M.Z. należało uznać za niedopuszczalną z mocy ustawy i w konsekwencji - na podstawie art. 531 § 1 k.p.k. - pozostawić bez rozpoznania.
Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania cywilnego i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.