Kasacja została wniesiona przez osoby nieuprawnione, zatem na podstawie art. 531 § 1 w zw. z art. 530 § 2, 429 § 1 i 520 § 1 k.p.k. należało ją pozostawić bez rozpoznania.
Zgodnie z art. 520 § 1 k.p.k. do wniesienia kasacji uprawnione są strony. Podmioty wymienione na wstępie funkcjonowały w postępowaniu przed sądami powszechnymi jako strony - powodowie cywilni, jednak w toku postępowania utraciły ten status z mocy prawa. W art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw dokonano zmiany Kodeksu postępowania karnego polegającej na uchyleniu rozdziału 7 tego aktu prawnego. Rozdział ten był zatytułowany "Powód cywilny", lokował powoda cywilnego wśród stron postępowania (Dział III Kodeksu) i regulował funkcjonowanie tej strony w procesie. Uchylenie rozdziału 7 oznaczało wyeliminowanie powoda cywilnego, jako strony, z postępowania karnego. Zgodnie z art. 29 opisanej wyżej ustawy weszła ona w życie w dniu 1 lipca 2015 r., a więc już po uzyskaniu przez wnoszące kasację podmioty statusu strony postępowania - powoda cywilnego. Ustawa z dnia 20 lutego 2105 r. nie zawiera jednak w rozważanym zakresie żadnych przepisów przejściowych, co oznacza, że jej regulacje wchodzą w życie we wskazanym dniu, tj. 1 lipca 2015 r., także w odniesieniu do toczących się postępowań. W szczególności brak w tym akcie prawnym ogólnej regulacji, występującej np. w art. 9 Przepisów wprowadzających Kodeks postępowania karnego (ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r., Dz. U. z 1997 r. Nr 89, poz. 556 z późn. zm.), czy w art. 28 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 2013 z późn. zm.), że czynności procesowe dokonane przed dniem wejścia w życie ustawy są skuteczne, jeżeli dokonano ich z zachowaniem przepisów dotychczasowych. Oznacza to, pomijając już kwestie związane z legitymacją do działania w procesie po dniu 1 lipca 2015 r. w postępowaniu instancyjnym, że na skutek zmiany normatywnej w procedurze karnej nie ma już powoda cywilnego będącego stroną postępowania, zatem kasacja, a raczej dwie kasacje, ponieważ pochodzą od dwóch podmiotów, zostały wniesione przez osoby nieuprawnione. Konsekwencją tego stanu rzeczy była konieczność pozostawienia tego nadzwyczajnego środka zaskarżenia bez rozpoznania. Rozstrzygnięcie o zwolnieniu od kosztów postępowania kasacyjnego jest konsekwencją tego, że kasacja nie powinna zostać przyjęta już w fazie postępowania okołokasacyjnego.
Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania cywilnego i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.