Kancelaria prawna

Wniesienie i rozpoznanie kasacji na korzyść oskarżonego a wykonanie kary, zatarcie skazania, akt łaski

Zarządzeniem Przewodniczącego IV Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w S. z dnia 3 września 2021 r., sygn. akt IV WKK (...), kasacja Prokuratora Okręgowego w S. została przyjęta na podstawie art. 530 § 1 k.p.k. jako odpowiadająca warunkom formalnym. Należy jednak stwierdzić, że kasacja ta jest niedopuszczalna z mocy ustawy i jako wadliwie przyjęta musiała zostać pozostawiona bez rozpoznania z uwagi na fakt, że oskarżona zmarła w dniu 13 października 2020 r., a zatem nie tylko przed wniesieniem na jej niekorzyść kasacji, ale także przed rozpoznaniem apelacji przez Sąd odwoławczy (akt zgonu Urzędu Stanu Cywilnego w P., (...), k. 19 akt WKK (...)).

Zgodnie z art. 529 k.p.k. wniesieniu i rozpoznaniu kasacji na korzyść oskarżonego nie stoi na przeszkodzie wykonanie kary, zatarcie skazania, akt łaski ani też okoliczność wyłączająca ściganie lub uzasadniająca zawieszenie postępowania. Przepis ten dotyczy jedynie kasacji wniesionej na korzyść, a więc a contrario, wystąpienie którejkolwiek z tych okoliczności nie tylko uniemożliwia rozpoznanie kasacji o kierunku "na niekorzyść", ale przede wszystkim stanowi przeszkodę do jej wniesienia. Oczywiście powyższy zakaz nie zaktualizuje się w sytuacji wniesienia kasacji na niekorzyść oskarżonego, przy możliwości orzeczenia na korzyść oskarżonego w ramach odwrócenia kierunku kasacji (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2018 r., II KK 248/17, LEX nr 2520906). Jeśli zatem kasacja wniesiona została po śmierci oskarżonego, nie powinna być przyjęta (art. 530 § 2 k.p.k.), a w wypadku jej przyjęcia, podlega pozostawieniu bez rozpoznania jako niedopuszczalna z mocy ustawy (art. 531 § 1 k.p.k.).

Jednocześnie należy podkreślić, że wyrok Sądu Okręgowego w S. z dnia 19 maja 2021 r., w sprawie o sygn. akt IV Ka (...), został wydany już po śmierci oskarżonej. Z art. 439 § 1 pkt 9 k.p.k. wynika, że niezależnie od granic zaskarżenia i podniesionych zarzutów oraz wpływu uchybienia na treść orzeczenia, sąd odwoławczy uchyla zaskarżone orzeczenie, jeżeli zachodzi jedna z okoliczności wyłączających postępowanie, określonych w art. 17 § 1 pkt 5, 6 i 8 - 11 k.p.k., przy czym przepis art. 17 § 1 pkt 5 k.p.k. dotyczy umorzenia postępowania, gdy oskarżony zmarł. Jednak art. 439 § 2 k.p.k. stanowi, że uchylenie orzeczenia jedynie z powodów określonych w art. 439 § 1 pkt 9-11 k.p.k. może nastąpić tylko na korzyść oskarżonego. Należało więc dojść do wniosku, że w niniejszej sprawie niemożliwe było uchylenie wyroku Sądu Okręgowego w S. z dnia 19 maja 2021 r. i umorzenie postępowania w sprawie wobec Z. S. z uwagi na to, że wyrokiem tym uniewinniono oskarżoną od zarzucanych jej czynów. A zatem tego rodzaju orzeczenie Sądu Najwyższego naruszałoby rażąco art. 439 § 2 k.p.k. i jest niedopuszczalne.


Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania cywilnego i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.

-->