W sprawie ustalono ponad wszelką wątpliwość, że profesjonalny pełnomocnik skarżącej zapoznał się z treścią wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z 4 listopada 2021 r. o sygn. akt VIII Ua 7/21 w dniu 8 listopada 2021 r. poprzez system teleinformatyczny. Wyrok został wydany na posiedzeniu niejawnym.
Zgodnie z art. 328 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1805 z późn. zm.), pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku.
Termin do złożenia wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem upłynął z dniem 15 listopada 2021 r. Profesjonalny pełnomocnik skarżącej w dniu 3 grudnia 2021 r. wniósł o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o doręczenie wyroku z dnia 4 listopada 2021 r. wraz z uzasadnieniem oraz wniosek o doręczenie wyroku z dnia 4 listopada 2021 r. wraz z uzasadnieniem.
W związku z uprawomocnieniem się postanowienia Sądu Okręgowego w Lublinie z 13 grudnia 2021 r. o oddaleniu wniosku o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o doręczenie wyroku i odrzuceniu, jako spóźnionego wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, została wniesiona w dniu 21 lutego 2021 r. skarga kasacyjna ubezpieczonej od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z 4 listopada 2021 r.
Odpowiednio do art. 387 § 1 i § 3 k.p.c., sąd drugiej instancji uzasadnia z urzędu wyrok oraz postanowienie kończące postępowanie w sprawie. W sprawach, w których apelację oddalono lub zmieniono zaskarżony wyrok, pisemne uzasadnienie sporządza się tylko wówczas, gdy strona zgłosiła wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się tej stronie, która w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia orzeczenia zgłosiła wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem. Przepis art. 327 § 2 stosuje się odpowiednio. Jeżeli ogłoszenia nie było, orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się stronom z urzędu w terminie tygodnia od dnia sporządzenia uzasadnienia. Natomiast stosownie do art. 3985 § 1 k.p.c., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem stronie skarżącej. Adekwatnie do powołanego w uzasadnieniu skarżonego postanowienia orzecznictwa Sądu Najwyższego, warunkiem dopuszczalności skargi kasacyjnej jest doręczenie stronie orzeczenia wraz z uzasadnieniem, które musi być poprzedzone skutecznym uprzednim złożeniem wniosku o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Czynności te powinny być dokonane z należytą starannością i dbałością o interes reprezentowanej strony. Podnieść należy, że bez uprzedniego zapoznania się z uzasadnieniem orzeczenia niemożliwe jest sporządzenie prawidłowej skargi kasacyjnej.
W rozpoznawanej sprawie należy stwierdzić, że skoro profesjonalny pełnomocnik skarżącej nie wniósł skutecznie o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 4 listopada 2021 r. to nie doprowadził do rozpoczęcia biegu terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
Z powyższych zatem względów Sąd Okręgowy w Lublinie słusznie zastosował w sprawie przepis z art. 3986 § 2 k.p.c. przy wydawaniu skarżonego postanowienia.
Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania cywilnego i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.