Kancelaria prawna

Koniec terminu do wniesienia skargi kasacyjnej

Zażalenie na postanowienie o odrzuceniu kasacji jest bezzasadne. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej (wynikający z art. 3985 § 1 k.p.c.) jest terminem ciągłym, a więc kończy się z upływem dnia, który datą odpowiada dacie doręczenia orzeczenia stronie skarżącej - art. 112 k.c. w związku z art. 165 § 1 k.p.c.

(postanowienie Sądu Najwyższego z 7 maja 2019 r., II UK 127/18, LEX nr 2654313).

Z akt sprawy wynika, że wyrok Sądu Apelacyjnego wraz z uzasadnieniem został doręczony przez Portal Informacyjny pełnomocnikowi odwołującego adwokatowi D. S., w dniu 1 lipca 2022 r. Doręczanie pism profesjonalnym pełnomocnikom na podstawie art. 15zzs9 ust. 2 ustawy z 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w okresie obowiązującego stanu epidemii z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od jego odwołania stanowi zasadę. W związku z tym każde pismo, do którego znajduje zastosowanie ten przepis, w razie zarządzenia jego doręczenia pełnomocnikowi strony powinno zostać doręczone za pośrednictwem portalu informacyjnego. Jedynie odstąpienie od doręczenia pisma za pośrednictwem portalu informacyjnego wymaga wyraźnego zarządzenia przewodniczącego (art. 15zzs9 ust. 5 ustawy covidowej). Nie ma w związku z tym podstaw do równoległego dokonywania doręczeń za pośrednictwem portalu informacyjnego i za pośrednictwem operatora pocztowego w trybie art. 131 § 1 k.p.c. Oba sposoby doręczania pism są względem siebie równoważne, co czyni zbędnym ich dublowanie (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2021 r., V CZ 72/21, LEX nr 3324529, postanowienie Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2022 r., III CZ 58/22, OSNC 2022, Nr 9, poz. 91).

W przedmiotowej sprawie doręczenie pisma (uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego) z wykorzystaniem Portalu Informacyjnego pełnomocnikowi J. C. zostało wykonane prawidłowo. Adwokat D. S. w dniu 1 lipca 2022 r. odebrał pismo (uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego) przez sądowy Portal Informacyjny.

Następnie J. C. w dniu 10 sierpnia 2022 r. udzielił pełnomocnictwa adwokatowi J. K., który to w dniu 2 września 2022 r. złożył skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego, nadając przesyłkę w urzędzie pocztowym (data stempla na kopercie). Oddanie przesyłki zawierającej skargę w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu właściwych przepisów jest równoznaczne z wniesieniem jej do sądu, a zatem dniem wniesienia pisma jest data stempla pocztowego odciśniętego na kopercie zawierającej skargę. Na profesjonalnym pełnomocniku procesowym strony ciąży powinność zachowania szczególnej staranności, polegającej, między innymi, na zapewnieniu skuteczności przedsiębranych przez pełnomocnika czynności procesowych, w tym zwłaszcza dochowania terminów do dokonania tych czynności. Wniesienie skargi kasacyjnej powinno zatem nastąpić przez złożenie jej w biurze podawczym sądu lub przez jej przesłanie listem poleconym. Pozwala to Sądowi oraz stronom postępowania na jednoznaczne ustalenie - w razie wątpliwości - daty wniesienia skargi kasacyjnej, umożliwia śledzenie przebiegu czynności doręczeniowych oraz złożenie ewentualnej reklamacji (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z 12 marca 2021 r., II CZ 60/20, LEX nr 3147722).

Jedynie na marginesie należy podkreślić, że udzielenie pełnomocnictwa innemu adwokatowi nie doprowadza do wygaśnięcia dotychczasowego pełnomocnictwa, gdyż nie oznacza to samo przez się cofnięcia pełnomocnictwa udzielonego wcześniej (zob. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 1937 r., C II 2959/36, PS 1937, poz. 508, postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2005 r., I CZ 105/05, niepubl.). W aktach sprawy brak jest również jakichkolwiek oświadczeń J. C. potwierdzających cofnięcie pełnomocnictwa dla adwokata D. S. i zwolnienie z obowiązku dalszego występowania w sprawie. A nawet gdyby założyć, ze w przedmiotowej sprawie doszło do zmiany pełnomocnika to i tak nie ma to żadnego wpływu na zmianę biegu terminu do złożenia skargi kasacyjnej (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2019 r., III CZ 43/19, LEX nr 2772863). W przedmiotowej sprawie z momentem odbioru uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego przez Portal Informacyjny tj. 1 lipca 2022 r. doszło do otwarcia terminu na wniesienie skargi kasacyjnej, który upływał z dniem 1 września 2022 r. (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z 17 października 2019 r., IV CZ 68/19, LEX nr 2749731).

Całkowicie irrelewantny dla sprawy pozostaje przy tym dowód w postaci wydruku wiadomości e-mail z dnia 30 sierpnia 2022 r. skierowanej przez J. C. do adwokata J. K., albowiem nie poświadcza on faktycznej daty odbioru uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego przez profesjonalnego pełnomocnika a jedynie przez stronę, która w treści maila potwierdza, kiedy odebrała uzasadnienie, co w przedmiotowej sprawie o tyle nie zmienia nic, że wcześniej uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego odebrał adwokat D. S. Podkreślić należy, że w obecnym modelu polskiego procesu cywilnego sąd pełni zdecydowanie funkcję "arbitra", a odstępstwa od niego mają charakter wyjątku, który nie może być traktowany rozszerzająco (art. 5, 210 § 21, 212 k.p.c.). Aktywność taka wyłączona jest w szczególności w sytuacji, gdy stronę reprezentuje profesjonalny pełnomocnik.


Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania cywilnego i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.

-->