Skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu w zakresie, w jakim dotyczyła punktu pierwszego postanowienia Sądu Apelacyjny w (...) z dnia 10 grudnia 2020 r. Zgodnie z treścią art. 3981 § 1 k.p.c., skarga kasacyjna przysługuje jedynie od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie. Natomiast postanowienie o oddaleniu wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie o częściowym odrzuceniu pozwu nie podlega zaskarżeniu skargą kasacyjną, skoro nie zalicza się do żadnej z kategorii orzeczeń wymienionych w powołanym przepisie.
W pozostałej części skarga kasacyjna nie kwalifikowała się do przyjęcia celem jej merytorycznego rozpoznania. Należy podkreślić, że skarga w tym zakresie dotyczyła punktu drugiego zaskarżonego postanowienia, w którym Sąd Apelacyjny odrzucił zażalenie na postanowienie Sądu I instancji. Skarżący powinien zatem zainicjować kontrolę - w trybie art. 380 w zw. z art. 39821 k.p.c. - punktu pierwszego niezaskarżalnego postanowienia Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 10 grudnia 2020 r. Brak tego wniosku wyłącza możliwość skutecznej kontroli kasacyjnej punktu drugiego zaskarżonego orzeczenia. Samo wskazanie we wniosku o przyjęcie skargi do rozpoznania nieważności postępowania przed Sądem Okręgowym, w sytuacji, gdy zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego zostało wniesione po terminie i Sąd Apelacyjny trafnie odrzucił to zażalenie, nie może skutkować przyjęciem skargi do rozpoznania, bo wniosek i jego uzasadnienie nie odnoszą się do kwestii uchybienia terminu jako przyczyny odrzucenia zażalenia.
Wniosek pełnomocnika z urzędu o wynagrodzenie podlegał oddaleniu, ponieważ pełnomocnik nie dostrzegł niedopuszczalności skargi. Należy podkreślić, że pomoc prawna udzielana zwolnionej od kosztów stronie przez ustanowionego dla niej pełnomocnika, po wydaniu w sprawie orzeczenia przez sąd drugiej instancji, nie może się sprowadzić do bezwzględnego obowiązku sporządzenia środka prawnego, jeśli tylko wyrazi ona takie żądanie. Pełnomocnik ustanowiony przez sąd dla strony w postępowaniu cywilnym powinien z pełnym wykorzystaniem wiedzy fachowej odpowiedzialnie ocenić, czy przysługujący stronie środek prawny nie jest oczywiście nieskuteczny (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 września 2007 r., II CZ 69/07, OSNC 2008/3/41). Ponadto, skarga nie zawiera wniosku w trybie art. 380 w zw. z art. 39821 k.p.c. umożliwiającego kontrolę punktu pierwszego niezaskarżalnego postanowienia Sądu Apelacyjnego, co wyłączyło możliwość przeprowadzenia skutecznej kontroli kasacyjnej postanowienia w jego punkcie drugim.
Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania cywilnego i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.