Kancelaria prawna

Bieg terminu do wniesienia skargi kasacyjnej

Zaskarżone postanowienie zostało doręczone wnioskodawczyni 13 maja 2022 r. (k. 280), natomiast wniosek o sporządzenie i doręczenie jego uzasadnienia 2

skarżąca złożyła osobiście 2 czerwca 2022 r. (k. 288), tj. po upływie ustawowego tygodniowego terminu z art. 357 § 21 k.p.c.

Dla wnioskodawczyni został ustanowiony pełnomocnik z urzędu, który sporządził skargę kasacyjną.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego jeżeli w następstwie uwzględnienia złożonego przed upływem terminu do wniesienia skargi kasacyjnej wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, dochodzi do przerwania biegu terminu do złożenia skargi kasacyjnej, to termin ten rozpoczyna bieg na nowo od dnia doręczenia temu pełnomocnikowi przez sąd z urzędu orzeczenia z uzasadnieniem (zob. np. postanowienie SN z 12 września 2019 r., II CZ 42/19).

W niniejszej sprawie ustanowiony pełnomocnik nie złożył wniosku o doręczenie mu postanowienia z uzasadnieniem, ani w ogóle odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem nie został mu doręczony, nie nastąpiło zatem ponowne otwarcie terminu.

W konsekwencji skarga kasacyjna okazała się niedopuszczalna. Tylko bowiem wtedy, gdy strona zażądała w terminie tygodniowym od doręczenia jej orzeczenia wraz z jego uzasadnieniem, można mówić, że spełnione zostało wstępne wymaganie dla powstania możliwości wniesienia skargi kasacyjnej. Jeżeli strona z takim żądaniem nie wystąpiła, bądź też występując z nim przekroczyła siedmiodniowy termin do zgłoszenia żądania doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem, dwumiesięczny termin, przewidziany w art. 3985 § 1 k.p.c., w ogóle nie może rozpocząć biegu (zob. postanowienie SN z 9 kwietnia 2019 r., II PZ 7/19).

Z tej przyczyny Sąd Najwyższy na podstawie art. 3986 § 3 k.p.c. odrzucił skargę kasacyjną. Wobec braku stosownego wniosku nie rozstrzygał kwestii zasądzenia od wnioskodawczyni na rzecz uczestników kosztów postępowania. Odmówił zaś przyznania na rzecz pełnomocnika z urzędu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu. Skarga kasacyjna została wniesiona sprzecznie z zasadami profesjonalizmu, w związku z czym nie może być uznana za udzielenie pomocy prawnej, a zatem nie upoważnia pełnomocnika do skutecznego domagania 3 się przyznania kosztów nieopłaconej pomocy prawnej (zob. np. postanowienie SN z 20 września 2007 r., II CZ 69/07).


Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania cywilnego i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.

-->