Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm. - dalej: "p.p.s.a."), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Stosownie do art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Ponadto zgodnie z art. 175 § 1 p.p.s.a., skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Skarga kasacyjna jest zatem szczególnym pismem procesowym, który musi czynić zadość wymaganiom dla pisma procesowego (art. 176 § 2 p.p.s.a.) oraz musi zostać sporządzona przez osobę do tego uprawnioną (przymus adwokacko-radcowski). Wyjątkiem jest sporządzenie skargi kasacyjnej przez sędziego, prokuratora, notariusza, radcę Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej albo profesora lub doktora habilitowanego nauk prawnych, będących stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka (art. 175 § 2 p.p.s.a.). Wniesienie skargi kasacyjnej osobiście przez skarżącą stanowi nieusuwalny, niepodlegający uzupełnieniu w trybie art. 49 § 1 w zw. z art. 176 i art. 193 p.p.s.a. brak formalny, uniemożliwiający nadanie sprawie prawidłowego biegu. W takiej sytuacji sąd odrzuca skargę kasacyjną bez wzywania do uzupełnienia innych braków.
W skardze kasacyjnej skarżąca wskazała, że jest doradcą podatkowym, posiada licencję, a w związku z tym ma prawo pisać skargi kasacyjne we własnym imieniu. Jednocześnie skarżąca nie załączyła żadnych dokumentów potwierdzających jej kwalifikacje. Sąd poczynił starania w celu zweryfikowania prawidłowości oświadczenia skarżącej o posiadaniu przez nią licencji doradcy podatkowego, jednak z listy doradców podatkowych, zamieszczonej na stronie Krajowej Izby Doradców Podatkowych nie wynikają uprawnienia doradcy podatkowego dla B. K.
W związku z powyższym skarżąca nie posiada uprawnień do wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Ponadto Sąd zauważa, że doradca podatkowy może stosownie do art. 175 § 3 p.p.s.a. sporządzić skargę kasacyjną w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Natomiast pisma Samorządowego Kolegium Odwoławczego pozostawiającego wniosek skarżącej bez rozpoznania, nie można zakwalifikować do katalogu spraw dotyczących obowiązków podatkowych ani celnych oraz spraw dotyczących egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Skarga kasacyjna powinna być zatem sporządzona przez fachowego pełnomocnika, którym jest radca prawny lub adwokat.
Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania cywilnego i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.