Zażalenie nie znajduje usprawiedliwionych podstaw, albowiem objęte nim postanowienie Sądu I instacnji nie narusza przepisów prawa, w tym przeisów pomieszczonych w petitum zażalenia.
W przedmiotowej sprawie, skarżąca co wynika z niewadliwych ustaleń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosła osobiście sporządzoną i podpisaną skarę kasacyjną od wyroku tego Sądu z dnia z dnia 29 października 2019 r., odrzucającą skargę strony na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia (...) marca 2018 r., w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały o zawieszeniu adwokata w czynnościach zawodowych.
Podkreślenia wymaga, że skarżąca mocą uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z (...) listopada 2016 r., została zawieszona w czynnościach zawodowych adwoakata. Uchwła ta została utrzymana w mocy uchwałą Prezydium Naczelnej Rady Aadwokackiej z dnia (...) maja 2017 r.
Jak wynika z treści art. 4b ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (tekst jedn.: Dz. U. 2020.1651), adwokat nie może wykonywać zawodu w razie orzeczenia kary zawieszenia w czynnościach zawodowych albo tymczasowego zawieszenia w wykonywaniu czynności zawodowych.
Stosowanie zaś do treści art. 4d powołanej ustawy, adwokat zawieszony w wykonywaniu czynności zawodowych nie może występować przed sądami lub organami państwowymi i samorządowymi.
Skoro, jak już wskazano, skarżąca została skutecznie zawieszona w prawach wykonywania zawodu adwokata - wykonywania czynności zawodowych, to zgodnie z przwołanym art. 4d utraciła ona uprawnienie do występowania przed sądami.
Wniesienie skargi kasacyjnej w postępowaniu przed sądami adminisracyjnymi obwarowane zostało tak zawanym przymusem radcowsko - adwokackim. Przepis art. 175 § 1 p.p.s.a., określa bowiem, że skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokat lub radcę prawnego.
Skarżąca, jako pozbawiona (zawieszona), w świetle przywołanych przepisów ustawy o adwoakturze, prawa do wykonywania zawodu, w tym przede wszystkim występowania przed sądami, chcąc zaskarzyć kasacyjnie orzeczenie wojewódzkiego sądu administracyjnego powinan skorzystać z pomocy czynnego zawodowo adwoakta lub radcy prawnego, aby wnoszony środek zaskarżenia spełniał nałożony art. 175 § 1 p.p.s.a. wymóg warunkujący skuteczność zainicjowania postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Samodzielne sporzadzenie i podpisanie skargi kasacyjnej przez skarżącą, warunkowi temu uchybiało w konsekwencji, czego czyniło tak wniesioną skargę kasacyjną nieskuteczną z przyczyn formalnych i obligowało Sąd I instancji do jej odrzucenia na podstawie art. 178 p.p.s.a.
Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania administracyjnej i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.