Kancelaria prawna

Sporządzenie skargi kasacyjnej przez doradcę podatkowego.

Jednym z formalnych wymogów skargi kasacyjnej jest jej sporządzenie i podpisanie zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 175 § 1-3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 - dalej: p.p.s.a.), tj. przez fachowego pełnomocnika (tzw. przymus adwokacko-radcowski). Sporządzanie skarg kasacyjnych zostało bowiem zastrzeżone dla adwokatów oraz radców prawnych, a także w ograniczonym przedmiotowo zakresie - doradców podatkowych i rzeczników patentowych, którzy są uprawnieni do zawodowego reprezentowania stron przed sądami administracyjnymi ( p.p.s.a.).

Jak już wyżej wskazano, ustawodawca w stosunku do szczególnego rodzaju wyspecjalizowanych pełnomocników ustawowo zakreślił granice spraw, w których mogą oni występować. Art. 35 § 1 p.p.s.a. zakresowo odnosi się do tego rodzaju pełnomocników, stanowiąc, że pełnomocnikiem strony (w postępowaniu sądowoadministracyjnym) mogą być także inne osoby, jeżeli przewidują to przepisy szczególne. Otóż zgodnie z art. 41 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 377 z późn. zm.) doradca podatkowy jest uprawniony do występowania w charakterze pełnomocnika w postępowaniu w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach dotyczących obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Ponadto doradca podatkowy może udzielić dalszego pełnomocnictwa (substytucji) innemu doradcy podatkowemu, adwokatowi lub radcy prawnemu. Natomiast przepisy p.p.s.a. nie przewidują w tym zakresie odstępstw ( p.p.s.a.). Te reguły potwierdzające możliwość występowania doradcy podatkowego przed sądami administracyjnymi znajdują swoją kontynuację na etapie sporządzenia skargi kasacyjnej. Jak stanowi art. 175 § 3 pkt 1 p.p.s.a., skarga kasacyjna może być sporządzona przez doradcę podatkowego w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami.

Doradca podatkowy nie może przed sądem administracyjnym reprezentować strony w każdej sprawie. Niniejsza sprawa dotyczy skargi na decyzję określającą kwotę dotacji przypadającej do zwrotu. Sprawa ze skargi Z. S., T. S., T. S. nie dotyczy zatem obowiązków podatkowych i celnych, ani egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Tym samym niedopuszczalne jest ustanowienie doradcy podatkowego w niniejszej sprawie.

Stąd wniosek, że w sprawie sądowoadministracyjnej dotyczącej określenia kwoty dotacji podlegającej do zwrotu, doradca podatkowy nie posiada uprawnienia do reprezentowania skarżących w sprawie sporządzenia skargi kasacyjnej od ww. wyroku, a udzielone mu przez skarżących pełnomocnictwa były w tym zakresie wadliwe.

W myśl art. 175 § 3 pkt 1 p.p.s.a. doradca podatkowy nie jest osobą uprawnioną do sporządzenia skargi kasacyjnej w sprawie dotyczącej określenia kwoty dotacji przypadającej do zwrotu.

Stosownie do art. 180 p.p.s.a. Naczelny Sąd Administracyjny na posiedzeniu niejawnym odrzuci skargę kasacyjną, jeżeli ulegała ona odrzuceniu przez wojewódzki sąd administracyjny, albo zwróci ją temu sądowi w celu usunięcia dostrzeżonych braków. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, w rozpoznawanej sprawie skarga kasacyjna sporządzona przez doradcę podatkowego jest niedopuszczalna i podlega odrzuceniu.


Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania administracyjnej i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.

-->