Kancelaria prawna

Termin wniesienia kasacji karnej

Termin do wniesienia kasacji dla stron wynosi 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem. Wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem należy zgłosić w sądzie, który wydał orzeczenie, w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia orzeczenia, a jeżeli ustawa przewiduje doręczenie orzeczenia, od daty jego doręczenia. Przepis art. 445 § 2 stosuje się odpowiednio. Terminu do wniesienia kasacji wskazanego w § 1 nie stosuje się do kasacji wnoszonej przez Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Niedopuszczalne jest uwzględnienie kasacji na niekorzyść oskarżonego wniesionej po upływie roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia.

Tylko strona, która złożyła wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku sądu odwoławczego nabywa uprawnienie do złożenia kasacji w terminie 30 dni od otrzymania wyroku z uzasadnieniem. Toteż datą początkową, od której należy liczyć termin przewidziany w art. 524 § 1 k.p.k. do wniesienia kasacji, jest data doręczenia odpisu wyroku sądu odwoławczego wraz z uzasadnieniem(II KZ 14/23).

Tylko strona, która złożyła wniosek (skuteczny) o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku sądu odwoławczego nabywa uprawnienie do złożenia kasacji w terminie 30 dni od otrzymania odpisu tego uzasadnienia(V KZ 67/22).

Tylko strona, która złożyła wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku sądu odwoławczego nabywa uprawnienie do złożenia kasacji w terminie 30 dni od otrzymania odpisu tego uzasadnienia. Pisemne uzasadnienie tych orzeczeń sąd odwoławczy co do zasady sporządza na wniosek strony (art. 457 § 2 k.p.k. w zw. z art. 518 k.p.k.). Nie może przy tym ulegać wątpliwości, że złożenie wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia otwiera drogę do wniesienia kasacji jedynie tej stronie, która złożyła ten wniosek - a nie innej, nawet znajdującej się po tej samej stronie "procesowej", np. oskarżycielowi posiłkowemu w sytuacji, gdy wniosek o uzasadnienie złożył prokurator, albo vice versa(III KK 30/21).

Stosownie do treści art. 40 § 3 k.p.k., sędzia który brał udział w wydaniu orzeczenia objętego wnioskiem o wznowienie, zaskarżonego w trybie kasacji lub objętego skargą nadzwyczajną, nie może orzekać co do tego wniosku, kasacji lub skargi. "Orzekanie co do kasacji" w rozumieniu powyższego przepisu nie sprowadza się jedynie do merytorycznej oceny zasadności kasacji, lecz obejmuje także ogół rozstrzygnięć, dotyczących formalnych warunków jej dopuszczalności, których skutkiem jest zamknięcie drogi do merytorycznego rozpoznania kasacji. Do tej kategorii orzeczeń zaliczają się między innymi takie, które rozstrzygają w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia kasacji lub złożenia wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem na podstawie art. 524 § 1 zd. 2 k.p.k. Zatem sędzia, który wydał wyrok w sądzie odwoławczym, w przypadku orzekania co do kasacji, jest wyłączony z mocy prawa od orzekania w kwestiach tzw. okołokasacyjny(I KZ 20/19).

Zgodnie z przepisem art. 524 § 1 k.p.k. termin do wniesienia kasacji dla stron wynosi 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem. Wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem należy zgłosić w sądzie, który wydał orzeczenie, w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia orzeczenia, a jeżeli ustawa przewiduje doręczenie orzeczenia, od daty jego doręczenia. Z treści tego przepisu wynika zatem, że warunkiem skutecznego wniesienia kasacji jest wcześniejsze złożenie wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem, chyba że w myśl stosowanego odpowiednio przepisu art. 445 § 2 k.p.k. przed upływem terminu do złożenia wniosku o doręczenie uzasadnienia strona wniesie kasację. Przepis art. 524 § 1 k.p.k. nie zwalnia strony zainteresowanej wniesieniem kasacji od złożenia wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem również wtedy, gdy uzasadnienie jest sporządzane z urzędu. Stwierdzić zatem trzeba, że warunkiem zachowania przez stronę terminu do wniesienia kasacji od prawomocnego postanowienia sądu odwoławczego o umorzeniu postępowania i zastosowaniu środka zabezpieczającego określonego w art. 93a Kodeksu karnego jest złożenie w terminie przewidzianym w art. 524 § 1 k.p.k. wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem(IV KK 86/19).


Zaniechanie przekazania oskarżonemu przez obrońcę informacji o treści wyroku, czy też pouczenia o prawie, terminie oraz sposobie zaskarżenia wyroku, a także niezłożenie przez obrońcę wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i jego doręczenie nie wstrzymują bowiem biegu zawitego terminu przysługującego oskarżonemu do osobistego złożenia wniosku. Okoliczności te mogą natomiast zostać potraktowane jako niezależnie od skazanego przyczyny uzasadniające przywrócenie terminu do złożenia wniosku(V KZ 7/19).

W postępowaniu skargowym przewidziany w art. 524 § 1 zd. drugie k.p.k. w zw. z art. 539b § 1 zd. drugie k.p.k. 7-dniowy termin do zgłoszenia wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem jest terminem zawitym. Upływ tego terminu powoduje niedopuszczalność wniesienia skargi na wyrok sądu odwoławczego także wtedy, gdy dokonano czynności doręczenia wyroku z uzasadnieniem, pomimo uchybienia terminowi do złożenia wniosku(III KS 25/18).

Datą początkową, od której należy liczyć termin przewidziany w art. 524 § 1 k.p.k. do wniesienia kasacji nie biegnie od daty doręczenia "sprostowanego odpisu wyroku sądu odwoławczego", ale od daty doręczenia (także zastępczego) odpisu wyroku sądu odwoławczego, który został ogłoszony(IV KZ 7/18).

Strona, wnosząc kasację niedopuszczalną z mocy ustawy, nie może jej konwalidować po upływie terminu do jej wniesienia, nawet w sytuacji formalnego powołania bezwzględnych przyczyn odwoławczych(II KK 367/13).

Poprzez złożenie wniosku skazanego o wyznaczenie mu obrońcy w postępowaniu kasacyjnym po upływie terminu do wniesienia wniosku o uzasadnienie wyroku skazany nie może odwrócić procesowych skutków upływu tego terminu(IV KZ 40/13).

Wzywając skazanego do usunięcia braku formalnego w trybie art. 120 § 1 k.p.k., polegającego na "sporządzeniu i podpisaniu kasacji ... przez adwokata", Przewodniczący Wydziału nieprawidłowo określił termin do uzupełnienia braku na 7 dni. Wprawdzie termin taki wprost przewiduje przepis art. 120 § 1 k.p.k., ale w przypadku właśnie tego braku formalnego, musi być on modyfikowany przez pryzmat terminu określonego w art. 524 § 1 zd. pierwsze k.p.k.(IV KZ 34/13).

Wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku złożony przed jego ogłoszeniem jest nieskuteczny, na równi z wnioskiem złożonym po terminie(V KZ 54/12).

Od daty zawiadomienia skazanego o złożeniu opinii stwierdzającej brak podstaw do sporządzania kasacji przez obrońcę z urzędu skazanemu przysługuje 30-dniowy termin do wniesienia kasacji sporządzonej przez obrońcę z wyboru. O takim uprawnieniu skazanego należy pouczyć(III KZ 87/09).

W dalszym etapie postępowania okołokasacyjnego niezbędne staje się - dla zrealizowania konstytucyjnych zasad równości i rzetelnego procesu, a także gwarancyjnej normy art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności - przyznanie skazanemu 30-dniowego terminu do wniesienia kasacji sporządzonej przez adwokata z wyboru, poczynając od daty zawiadomienia go o złożeniu opinii stwierdzającej brak podstaw do sporządzenia kasacji przez obrońcę z urzędu(III KZ 84/09).

Sąd Najwyższy nie jest uprawniony do rozpoznania środka odwoławczego wniesionego od decyzji (postanowienia lub zarządzenia) sądu powszechnego, jeżeli decyzja ta nie została wydana w trybie tzw. przedkasacyjnym(V KZ 66/07).

Jeżeli do oskarżonego rzeczywiście nie dotarło pouczenie o terminie do złożenia wniosku, nic nie stało na przeszkodzie do zwrócenia się do Przewodniczącego składu sądzącego o jego powtórzenie(V KZ 15/07).

W kwestii przywrócenia terminu orzeka postanowieniem organ, przed którym należało dokonać czynności. Dlatego zawarty w zażaleniu wniosek o przywrócenie terminu nie może być rozpoznany przez Sąd Najwyższy orzekający w przedmiocie zażalenia na zarządzenie o odmowie przyjęcia wniosku o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem. Wniosek ten winien być rozpoznany przez Sąd Okręgowy w Katowicach, gdzie go przekazano według właściwości(IV KZ 35/04).


Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania karnego i są zdecydowani na wniesienie kasacji prosimy o kontakt.

-->