Kancelaria prawna

Rozprawa kasacyjna

Sąd Najwyższy rozpoznaje kasację na rozprawie, a w wypadkach przewidzianych przez ustawę - na posiedzeniu bez udziału stron.

O ile bezwzględne przyczyny odwoławcze odnoszą się do całego postępowania sądowego, o tyle rażące naruszenia prawa - jako podstawa kasacji - muszą być ściśle powiązane z postępowaniem odwoławczym. Postępowanie kasacyjne ani nie stanowi bowiem trzeciej instancji ani nie oznacza ponownego rozpoznania sprawy zakończonej już przecież prawomocnym wyrokiem. Kasacja jest bowiem nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia mającym na celu zbadanie zarzutów skierowanych pod adresem sądu odwoławczego, sprowadzających się do zakwestionowania sposobu jego postępowania i zakresu przeprowadzonej przez niego kontroli instancyjnej. Zarazem, zakres kontroli kasacyjnej - poza okolicznościami uwzględnianymi z urzędu - jest wyznaczony przez granice zarzutów sformułowanych w nadzwyczajnym środku zaskarżenia(II KK 243/20).

Warunkiem skuteczności kasacji jest wykazanie, że w toku postępowania odwoławczego doszło do rażącej obrazy prawa, która mogła mieć istotny wpływ na treść zaskarżonego wyroku. Nadzwyczajny środek zaskarżenia wywiedziony przez obrońcę skazanego nie spełnia powyższych wymagań z dwóch zasadniczych powodów(II KK 324/20).


Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania karnego i są zdecydowani na wniesienie kasacji prosimy o kontakt.

-->