Kancelaria prawna

Odpowiedź na administracyjną skargę kasacyjną

Strona przeciwna może wnieść do sądu drugiej instancji odpowiedź na administracyjną skargę kasacyjną w terminie dwutygodniowym od doręczenia jej skargi. W razie wniesienia skargi kasacyjnej przez Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiedź na skargę mogą wnieść obydwie strony.

Wniosek o zasądzenie kosztów postępowania nie podlega uwzględnieniu, gdy odpowiedź na skargę kasacyjną została złożona po upływie 14 dni od doręczenia skargi kasacyjnej, a więc po upływie terminu określonego w art. 179 p.p.s.a(II OSK 2173/19).

Skoro wykonanie wezwania do uzupełnienia braku formalnego skargi kasacyjnej nastąpiło z uchybieniem terminu, co samoistnie determinuje wydanie postanowienia o odrzuceniu skargi kasacyjnej na podstawie art. 178 p.p.s.a., za bezprzedmiotowe uznać należało dalsze prowadzenie postępowania w kwestii związanej z przywróceniem organowi terminu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej(III SA/Gd 115/21).

Strona postępowania, która nie wniosła skargi kasacyjnej, może wnieść do wojewódzkiego sądu administracyjnego odpowiedź na skargę kasacyjną w terminie 14 dni od doręczenia jej skargi kasacyjnej. (art. 179 zd. 1 p.p.s.a.). Jak podkreśla się w doktrynie wprowadzenie do ustawy - Prawo o postępowaniu przed sadami administracyjnymi - instytucji odpowiedzi na skargę kasacyjną wiąże się najczęściej z koniecznością realizacji zasady kontradyktoryjności postępowania przed NSA - chodzi o to, aby sąd drugiej instancji otrzymał akta zawierające już stanowiska obu stron. Podkreślić należy, iż strona, która nie wniosła skargi kasacyjnej, może wyrazić swoje stanowisko wobec skargi kasacyjnej i swoje wnioski właśnie w odpowiedzi na skargę kasacyjną i w wypowiedziach swoich pełnomocników (lub strony działającej samodzielnie) w trakcie rozprawy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Wówczas NSA jest zobowiązany się do nich odnieść(II GSK 641/19).

Mimo, iż odpowiedź na skargę kasacyjną nie podlega szczególnym rygorom poza wskazanymi w art. 49 p.p.s.a., jej autor, profesjonalny pełnomocnik, powinien w terminie, jaki zakreślił mu ustawodawca, ustosunkować się do żądań zawartych w skardze kasacyjnej, podnosić zarzuty i argumenty przeciwko podstawom kasacyjnym i ich uzasadnieniu. Nie stanowi natomiast odpowiedzi na skargę kasacyjną w rozumieniu art. 179 p.p.s.a. pismo procesowe strony wniesione po upływie terminu zakreślonego w tym przepisie(VII SA/Wa 1092/13).

Nawet spóźnioną odpowiedź na skargę kasacyjną należy dołączyć do akt sprawy, aby mogła ona zastać uwzględniona przez NSA przy rozpoznawaniu wniesionej przez stronę skargi kasacyjnej, o ile została wniesiona przed wydaniem orzeczenia kończącego postępowanie kasacyjne(I OSK 922/11).


Jeżeli nie są Państwo zadowoleni z wyniku postępowania administracyjnego i są zdecydowani na wniesienie skargi kasacyjnej prosimy o kontakt.

-->